haslo

Kolposkopia i patologia szyjki macicy

Badanie umożliwia wykrycie przedklinicznych postaci raka szyjki macicy.

więcej...»

Profilaktyka

Lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Każda kobieta powinna przynajmniej raz do roku poddawać się profilaktycznemu badaniu ginekologicznemu...

więcej...»

Prowadzenie ciąży

Im wcześniej ciąża zostanie rozpoznana, a kobieta będzie objęta specjalistyczną opieką medyczną tym wcześniej można ustalić, jakie problemy należy rozwiązać i jakie podjąć postępowanie profilaktyczno – lecznicze aby ciąża zakończyła się urodzeniem zdrowego dziecka.

więcej...»

Krioterapia szyjki macicy

Bezbolesna, szybka i bezkrwawa metoda leczenia zmian w obrębie szyjki macicy.

więcej...»

Kolposkopia i patologia szyjki macicy

Nieprawidłowy wynik badania cytologicznego. Diagnostyka i leczenie zmian szyjki macicy typu ASCUS, ASCH, LSIL, HSIL, AGC. Rozpoznania odpowiadające dawniej cytologicznej grupie III-ciej

Kolposkopia jest badaniem standardowym w diagnostyce patologicznych zmian szyjki macicy wywołanych wirusem brodawczaka ludzkiego, HPV. Kolposkopię wykonyjemy w przypadku nieprawidłowego wyniku badania cytologicznego. Takie rozpoznanie cytologiczne jak LSIL, HSIL, ASCH wymagają diagnostyki kolposkopowej. Każdy zabieg na szyjce macicy np. krioterapia, LEEP, pobranie diagnostycznych wycinków z szyjki macicy, powinien być poprzedzony Kolposkopią!
Kolposkopia polega na oglądaniu powierzchni szyjki macicy, dolnej części kanału szyjki oraz pochwy i sromu przy pomocy urządzenia optycznego - kolposkopu. Jest to mikroskop, przy użyciu którego można uzyskać obraz przestrzenny w powiększeniu 50 razy. Podczas badania ocenia się strukturę nabłonka, jego barwę, układ i przejrzystość oraz rysunek naczyń krwionośnych.
Kolposkopia pozwala w ciągu kilku minut ustalić wstępne rozpoznanie, podjąć odpowiednie decyzje dotyczące terapii i w niektórych przypadkach przystąpić od razu do leczenia, pobrać w sposób celowany tj. dokładnie z miejsc zmienionych chorobowo, wycinki do diagnostyki histopatologicznej. Badanie umożliwia wykrycie przedklinicznych postaci raka szyjki macicy (wyleczalność w tym stadium choroby wynosi 100%). %). Podczas badania kolposkopowego można wykonać tzw. LEEP. Zabieg polega na usunięciu, pod kontrolą kolposkopu, w całości chorą tkankę, która może być oceniona przez histopatologa.
Przygotowanie do badania kolposkopowego; w okresie przynajmniej trzech dni przed badaniem kobieta nie powinna współżyć, dokonywać irygacji pochwy, zakładać globulek dopochwowych ani poddawać się badaniu ginekologicznemu gdyż może to wpłynąć niekorzystnie na ocenę obrazu kolposkopowego. Badania nie wykonuje się w okresie krwawienia miesiączkowego. Badanie zwykle trwa ok. 10 - 15 min, jest niebolesne.

Test p16/Ki67 – test CINtec PLUS służy do wykrywania zmian nowotworowych na poziomie komórkowym w bardzo wczesnym stadium rozwoju. Ujawnia zmiany tam gdzie rutynowe badanie cytologiczne nie dostarczyło wyczerpujących informacji. W przypadku wyników cytologicznych ASC US, LSIL informuje nas o sytuacji gdy w organizmie wystąpi już stan chorobowy.

Oznaczenie mRNA wirusa HPV wykrywa białko które wskazuje, że proces zmian w kierunku nowotworowym w szyjce macicy już jest rozpoczęty. Badanie jeszcze bardziej w niektórych przypadkach zbliża nas do ostatecznego rozpoznanie.

Test wykrywający 36 typów wirusa HPV; 18 typów HR ( wysoko onkogennych, odpowiedzialnych za zmiany przed i nowotworowe szyjki macicy: 16, 18, 26, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 53, 56, 58, 59, 66, 68, 73, 82 ) 18 typów LR ( nisko onkogennych – odpowiedzialnych za brodawki płciowe: 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54, 55, 61, 62, 67, 69, 70, 71, 72, 81, 84, CP6108 )

Ocena rozmazu z pochwy bezpośrednio po pobraniu w mikroskopie z kontrastem fazowym – metoda pozwalająca na ocenę wydzieliny z pochwy w powiększeniu 400 razy. Można wykryć nieprawidłową florę bakteryjną pochwy, obecność grzybów i rzęsistka pochwowego. Rozmaz przygotowuje się bezpośrednio w gabinecie lekarskim. W ciągu paru minut uzyskujemy informacje na temat patogenu wywołującego stan zapalny oraz dowiadujemy się czy są w rozmazie obecne fizjologiczne bakterie Lactobacillus sp ( laseczki kwasu mlekowego )

Badanie bakteriologiczne wymazów z kanału szyjki macicy oraz wydzieliny z pochwy. Tradycyjne badanie w kierunku wzrostu bakterii i grzybów patogennych.

Badanie zakażeń wywołanych Chlamydia trachomatis, Mycoplazma hominis, Ureaplazma urealuticum. Badanie molekularne ( badanie DNA, nawywane także badaniem PCR lub badaniem genetycznym ) jest najbardziej wiarygodne chociaż bardziej kosztowne od innych badań wykrywających te zakażenia.

Copyright © 2012 Zakmed

Designed by Verconn