haslo

Kolposkopia

Badanie umożliwia wykrycie przedklinicznych postaci raka szyjki macicy.

więcej...»

Profilaktyka

Lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Każda kobieta powinna przynajmniej raz do roku poddawać się profilaktycznemu badaniu ginekologicznemu...

więcej...»

Prowadzenie ciąży

Im wcześniej ciąża zostanie rozpoznana, a kobieta będzie objęta specjalistyczną opieką medyczną tym wcześniej można ustalić, jakie problemy należy rozwiązać i jakie podjąć postępowanie profilaktyczno – lecznicze aby ciąża zakończyła się urodzeniem zdrowego dziecka.

więcej...»

Krioterapia szyjki macicy

Bezbolesna, szybka i bezkrwawa metoda leczenia zmian w obrębie szyjki macicy.

więcej...»

Elektrochirurgia

Za pomocą urządzenia electrochirurgicznego można wykonać LEEP ( loop electrosurgical excision procedure ).

więcej...»

Krioterapia

Kriochirurgia jest metodą bezbolesną, szybką (zabieg trwa około 10-15 minut) i bezkrwawą, ponieważ zniszczenie chorej tkanki następuje bez naruszenia jej ciągłości (obszar zamrożony nie jest usuwany), a organizm w ciągu ok. 14 dni usuwa zamrożoną tkankę, która chroniąc tkankę zdrową (tworzy swoisty opatrunek) zapobiega zakażeniu gojącego się miejsca.

Płytkie zamrożenie umożliwia wygojenie się miejsca leczonego bez powstania blizny, a głębokie (kriokonizacja) daje blizny elastyczne, nie powodując zaburzeń w funkcjach rozrodczych szczególnie w rozwieraniu się szyjki macicy w czasie ewentualnego porodu. Takich zalet nie ma nawet chirurgia laserowa, mimo że efekt obu metod leczenia jest porównywalny. Natomiast lepsze niż w przypadku tradycyjnego noża chirurgicznego czy elektrycznego są efekty kosmetyczne.

Kriochirurgia znajduje zastosowanie w leczeniu wielu zmian skórnych, w tym brodawek wywołanych infekcją wirusem HPV, bliznowców powstałych po zabiegach operacyjnych. Ektopia części pochwowej szyjki macicy (błędnie nazywana nadżerką) jest częstym stanem spotykanym u kobiet. Zmiana ta nie jest traktowana jako stan przedrakowy. Lekarz w trakcie badań diagnostycznych, takich jak badanie cytoonkologiczne i kolposkopowe, ustala stopień zmian, jakie pojawiły się w obrębie części pochwowej szyjki macicy i kwalifikuje do odpowiedniego leczenia. Zdarza się, że taka zmiana na szyjce macicy bardzo obficie wytwarza śluz powodujący upławy na które skarżą się pacjentki. Czasem związane z ektopią gruczołową szyjki macicy są uporczywe plamienia kontaktowe, po stosunku płciowym.

Jedną z metod leczenia tej dolegliwości jest kriochirurgia. Inne wywalamy to zdanie na niebiesko Wskazaniami do zabiegów kriodestrukcyjnych miedzy innymi są:

Zabieg zamrożenia wykonuje się po zakończonej miesiączce. Pacjentka przez cały okres gojenia (do 5 – 8 tygodni) musi powstrzymać się od współżycia oraz przestrzegać higieny osobistej. Proces gojenia rozpoczyna się dopiero po upływie 10 do 14 dni od momentu zamrożenia poprzez pokrycie nabłonkiem z obwodu rany, proces ten wymaga badania kontrolnego.

Copyright © 2012 Zakmed

Designed by Verconn