haslo

Kolposkopia

Badanie umożliwia wykrycie przedklinicznych postaci raka szyjki macicy.

więcej...»

Profilaktyka

Lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Każda kobieta powinna przynajmniej raz do roku poddawać się profilaktycznemu badaniu ginekologicznemu...

więcej...»

Prowadzenie ciąży

Im wcześniej ciąża zostanie rozpoznana, a kobieta będzie objęta specjalistyczną opieką medyczną tym wcześniej można ustalić, jakie problemy należy rozwiązać i jakie podjąć postępowanie profilaktyczno – lecznicze aby ciąża zakończyła się urodzeniem zdrowego dziecka.

więcej...»

Krioterapia szyjki macicy

Bezbolesna, szybka i bezkrwawa metoda leczenia zmian w obrębie szyjki macicy.

więcej...»

Elektrochirurgia

Za pomocą urządzenia electrochirurgicznego można wykonać LEEP ( loop electrosurgical excision procedure ).

więcej...»

Prowadzenie ciąży

Im wcześniej ciąża zostanie rozpoznana, a kobieta będzie objęta specjalistyczną opieką medyczną tym wcześniej można ustalić, jakie problemy należy rozwiązać i jakie podjąć postępowanie profilaktyczno – lecznicze aby ciąża zakończyła się urodzeniem zdrowego dziecka.

Każda wizyta lekarska kobiety w ciąży składa się:

  1. Ciągłej oceny ryzyka dla mamy i dziecka.
  2. Interwencji profilaktycznych i leczniczych – medycznych i natury psychospołecznej.
  3. Promocji zdrowia.

Częstość wizyt w ciąży powinna być indywidualnie ustalona w zależności od potrzeb i stopnia ryzyka zagrożeń dla mamy i dziecka.

Średnio kobieta podczas ciąży powinna odwiedzić swojego lekarza 10 – 14 razy.

Pierwsze badanie powinno się odbyć możliwie jak najwcześniej. Podczas tej wizyty zakłada się dokumentację lekarską zaleca wykonanie istotnych badań laboratoryjnych, wykonuje badanie USG.

W I i II trymestrze ciąży prawidłowo przebiegającej wizyty lekarskie powinny obywać się co 3 – 4 tygodnie. W III trymestrze ciąży do 38 tygodnia co 2 – 3 tygodnie, a później co tydzień. Wizyta lekarska powinna być dla kobiety źródłem wiedzy. Podczas niej, omawia się objawy mogące świadczyć o zagrożeniu ciąży o których trzeba niezwłocznie zawiadomić lekarza prowadzącego. Z tego też względu lekarz prowadzący powinien być dostępny pod telefonem przez cały czas trwania ciąży. Tematem rozmów w końcowym okresie ciąży jest miejsce i plan porodu.

Zazwyczaj w ciąży prawidłowej istotne są 4 badania USG ciąży. Wczesne badanie USG wykonuje się głowicą przez pochwową i ma na celu lokalizację pęcherzyka ciążowego, uwidocznienie echa zarodka z czynnością serduszka. Kolejne badania USG wykonuje się głowicą przez brzuszną między 11 – 13 tyg, między 18 – 22 tyg, i po 32 tygodniu ciąży. W zależności od indywidualnych potrzeb lekarz prowadzący wykonuje dodatkowe badania USG w ciąży.

W pierwszym trymestrze ciąży możliwa jest ocena ryzyka wad genetycznych płodu tzw. test PAPA. Test jest badaniem nieinwazyjnym i wykonanie go nie wiąże się z żadnymi skutkami negatywnymi dla płodu i matki. Wynik testu omawiany jest indywidualnie z rodzicami.

Na każdą wizytę lekarską w ciąży zapraszany jest ojciec dziecka. Wspólne omawianie i rozwiązywanie problemów ma pozytywny wpływ na samopoczucie kobiety w ciąży oraz więź rodzinną.

Ciąża nie jest chorobą, jednak regularne wizyty u specjalisty pozwalają na wczesne rozpoznanie zagrożeń w ciąży, co skutecznie zapobiega szeregu komplikacjom jakie w ciąży mogą się pojawić.

Copyright © 2012 Zakmed

Designed by Verconn